- Multiply and Divide Decimals
- Home
- Decimal Multiplication
- Multiplication of a Decimal by a Whole Number
- Decimal Multiplication: Problem Type 1
- Decimal Multiplication: Problem Type 2
- Multiplication of a Decimal by a Power of Ten
- Multiplication of a Decimal by a Power of 0.1
- Multiplication of Decimals That Have a Product Less Than 0.1
- Word Problem With Multiplication of Decimal and Whole Number
- Word Problem With Multiplication of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1
- Whole Number Division With Decimal Answers
- Division of a Decimal by a Whole Number
- Division of a Decimal by a 1-digit Decimal
- Division of a Decimal by a 2-digit Decimal
- Division of a Decimal by a Power of Ten
- Division of a Decimal by a Power of 0.1
- Decimal Division With Rounding
- Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number
- Word Problem With Division of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2
- Average of Two Numbers

- Exponents of Decimals
- Squaring Decimal Bases: Products Greater Than 0.1
- Exponents and Decimals: Products Less Than 0.1

- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who

# Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2 Online Quiz

Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to **Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2**. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using **Show Answer** button. You can use **Next Quiz** button to check new set of questions in the quiz.

Q 1 - Moshe pays for his new car in 36 monthly payments. If his car costs $20,975.64, and he makes a down payment of $1000, how much will Moshe pay each month?

### Answer : C

### Explanation

**Step 1:**

Cost of car = $20,975.64; Down payment = $1000

Number of months = 36

**Step 2:**

Each monthly instalment = ($20,975.64 − $1000)/36

= 19, 975.64/36 = $554.88

Q 2 - Sasha paid $30 to buy 7 hot dogs and got back change of $4.17. How much did each hot dog cost?

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

Cost of 7 hot dogs = $30 – $4.17 = $25.83

**Step 2:**

Cost of each hot dog = 25.83/7 = $3.69

Q 3 - Nora split a rope that was 67.7 inches into 5 equal parts and a leftover 4.2-inch piece. What is the length of each part?

### Answer : B

### Explanation

**Step 1:**

Total length of the rope parts = 67.7 – 4.2 = 63.5

Number of parts = 5

**Step 2:**

Length of each part = 63.5/5 = 12.7 inches

Q 4 - A store owner has 53 lbs. of candy. If he puts the candy into 7 jars equally and has leftover 4.7 lbs. of candy, how much candy will each jar contain?

### Answer : D

### Explanation

**Step 1:**

Amount of candy in 7 jars = 53 – 4.7 = 48.3 lbs.

**Step 2:**

Amount of candy in 1 jar = 48.3/7 = 6.9 lbs.

Q 5 - Ms. Serena charges her students $30 per hour plus a recital fees of $45. Each lesson is an hour. How many lessons did the student take if she pays $225?

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

Amount charged for classes = $225 − $45 = $180

Amount charged per class = $30

**Step 2:**

Number of classes = 180/30 = 6

Q 6 - If the division of p by 13.2 gives a quotient of 9.8 and remainder 8, find p.

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

p/13.2 = 9.8 R 8

**Step 2:**

p = 9.8 × 13.2 + 8 = 129.36 + 8 = 137.36

Q 7 - A papaya is 0.5 Kg heavier than 1/3th the weight of a water melon. If the watermelon has a weight of 5.1 kg, what is the weight of the papaya?

### Answer : B

### Explanation

**Step 1:**

Weight of water melon = 5.1 Kg

**Step 2:**

Weight of papaya = 1/3 × 5.1 + 0.5 = 1.7 + 0.5 = 2.2 Kg

Q 8 - Jack bought 9.75 kg of sugar. He poured the sugar equally into 5 bottles. There was 0.45 kg of sugar left over. What was the weight of sugar in 1 bottle?

### Answer : D

### Explanation

**Step 1:**

Amount of sugar in 5 bottles = 9.75 – 0.45 = 9.3 Kg

**Step 2:**

Weight of one sugar bottle = 9.3/5 = 1.86 Kg

Q 9 - A carton containing 12 tins of powdered milk weighs 8.7 kg including its own weight of 0.3 kg. What is the weight of each tin of powdered milk?

### Answer : C

### Explanation

**Step 1:**

Weight of the 12 tins of milk powder = 8.7 – 0.3 = 8.4 Kg

**Step 2:**

Weight of 1 tin of milk powder = 8.4/12 = 0.700 Kg

Q 10 - Mike bought 5 CDs that were each the same price including tax. He paid a total of $63.75. Each CD had a tax of $0.30. What was the price of each CD before tax?

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

Cost of 5 CDs including tax = $63.75

Cost of 1 CD including tax = 63.75/5 = $12.75

Tax on each CD = $0.30

**Step 2:**

Cost of 1 CD before tax = $12.75 − $0.30 = $12.45