- Multiply and Divide Decimals
- Home
- Decimal Multiplication
- Multiplication of a Decimal by a Whole Number
- Decimal Multiplication: Problem Type 1
- Decimal Multiplication: Problem Type 2
- Multiplication of a Decimal by a Power of Ten
- Multiplication of a Decimal by a Power of 0.1
- Multiplication of Decimals That Have a Product Less Than 0.1
- Word Problem With Multiplication of Decimal and Whole Number
- Word Problem With Multiplication of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1
- Whole Number Division With Decimal Answers
- Division of a Decimal by a Whole Number
- Division of a Decimal by a 1-digit Decimal
- Division of a Decimal by a 2-digit Decimal
- Division of a Decimal by a Power of Ten
- Division of a Decimal by a Power of 0.1
- Decimal Division With Rounding
- Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number
- Word Problem With Division of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2
- Average of Two Numbers

- Exponents of Decimals
- Squaring Decimal Bases: Products Greater Than 0.1
- Exponents and Decimals: Products Less Than 0.1

- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who

# Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1 Online Quiz

Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to **Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1**. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using **Show Answer** button. You can use **Next Quiz** button to check new set of questions in the quiz.

Q 1 - John bought 3 notebooks for $0.87 apiece and two boxes of pencils for $2.78 apiece. How much does he need to pay?

### Answer : B

### Explanation

**Step 1:**

Cost of 3 notebooks @ 0.87 apiece = 3 × 0.87 = $2.61

Cost of 2 box pencils @ 2.78 apiece = 2 × 2.78 = $5.56

**Step 2:**

Total amount = $2.61 + $5.56 = $8.17

Q 2 - Cathy earns $8.40 per hour at her part-time job and $6.50 per hour at her baby-sitting job. On Saturday she worked 3.5 hours at part-time job and spent 2.5 hours babysitting. What were her total earnings for the day?

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

Earnings from part-time job = 3.50 × $8.40 = $29.40

Earnings from baby-sitting = 2.5 × $6.50 = $16.25

**Step 2:**

Total earnings = $29.40 + $16.25 = $45.65

Q 3 - At the malt shop a large chocolate shake takes 0.8 of a pint of milk and the medium shake takes 0.7 of a pint of milk. How many pints of milk are required for 4 large chocolate shakes and 3 medium shakes?

### Answer : C

### Explanation

**Step 1:**

Milk in large chocolate shake = 0.8 × 4 = 3.2 pints

Milk in medium chocolate shake = 0.7 × 3 = 2.1 pints

**Step 2:**

Total amount of milk used = 3.2 + 2.1 = 5.3 pints

Q 4 - Jamie ordered 8 pizzas and 7 burgers. Each pizza costs $12.95 and each burger costs $11.95. How much does she need to pay?

### Answer : D

### Explanation

**Step 1:**

Cost of pizzas = 8 × 12.95 = $103.60

Cost of burgers = 7 × 11.95 = $83.65

**Step 2:**

Total amount to be paid = $103.60 + $83.65 = $187.25

Q 5 - For first two days it snowed 2.4 centimeters each day. The next three days, it snowed 3.3 centimeters each day. How much did it snow on those five days?

### Answer : B

### Explanation

**Step 1:**

Amount of snowfall on first two days = 2 × 2.4 = 4.8 cm

Amount of snowfall on next three days = 3 × 3.3 = 9.9 cm

**Step 2:**

Total snowfall in the five days = 4.8 + 9.9 = 14.7 cm

Q 6 - Peter had 3 buckets that were each 0.6 full of apples and 5 buckets that were each 0.8 full of oranges. How many buckets of fruits did Peter have?

### Answer : D

### Explanation

**Step 1:**

Number of apples = 3 × 0.6 = 1.8 buckets

Number of oranges = 5 × 0.8 = 4.0 buckets

**Step 2:**

Total number of fruits = 1.8 + 4.0 = 5.8 buckets

Q 7 - A washing machine used 1.6 liters of water per full load of clothes to wash and 2.4 liters of water per full load of curtains to wash. If Jack washed 4.2 loads of clothes, and 3.2 loads of curtains how many liters of water did he use?

### Answer : A

### Explanation

**Step 1:**

Water used to wash clothes = 1.6 × 4.2 = 6.72 liters

Water used to wash curtains = 2.4 × 3.2 = 7.68 liters

**Step 2:**

Total amount of water used = 6.72 + 7.68 = 14.4 liters

Q 8 - A bottle of soda and a bottle of cola drink had 1.5 and 3.6 of the daily recommended sugar respectively. If you were to drink 0.8 of the soda bottle and 0.9 of cola bottle, how much of the daily recommend sugar would you have drunk?

### Answer : C

### Explanation

**Step 1:**

Sugar in soda = 1.5 × 0.8 = 1.2

Sugar in cola drink = 3.6 × 0.9 = 3.24

**Step 2:**

Total sugar in soda and cola drink = 4.44 times recommended sugar

Q 9 - Each day a company used 0.36 of a box of paper and 0.68 box of pens. How many boxes of paper and pens would they have used after 4 days?

### Answer : B

### Explanation

**Step 1:**

Number of boxes of paper used in 4 days = 4 × 0.36 = 1.44

Number of boxes of pens used in 4 days = 4 × 0.68 = 2.72

**Step 2:**

Total number of boxes used in 4 days = 1.44 + 2.72 = 4.16

Q 10 - At the zoo the polar bears are fed 0.2 bucket of fish a day for 3 days and 0.3 bucket of meat every day for 5 days. How many buckets of fish and meat are the polar bears fed in total?

### Answer : D

### Explanation

**Step 1:**

Amount of fish fed = 3 × 0.2 = 0.6 buckets

Amount of meat fed = 5 × 0.3 = 1.5 buckets

**Step 2:**

Total fish and meat fed = 0.6 + 1.5 = 2.1 buckets